Fundusze Agresywne:
Do grupy tej należą Fundusze Akcyjne, których głównym celem jest szybki wzrost jednostki uczestnictwa w czasie. Zarządzający funduszem inwestują głównie a akcje spółek notowanych na giełdzie. Ten typ instrumentów cechuje duże ryzyko wahań, lecz zysk ich w dłuższym okresie jest największy. W zależności od rodzaju Funduszu Akcyjnego możliwe jest lokowanie kapitału w spółki notowane na polskiej giełdzie, jak również na giełdach europejskich, azjatyckich czy amerykańskich.
Fundusze zrównoważone:
Zarządzający tym funduszem lokują kapitał w akcję spółek notowanych na giełdzie jak również w dłużne papiery wartościowe. Głównym celem funduszu jest stabilny wzrost wartości jednostki uczestnictwa w czasie. Udział procentowy portfela funduszu może ulegać zmianom w zależności od koniunktury giełdowej. Instrument ten cechuje mniejsze ryzyko wahań wartości jednostki uczestnictwa.
Fundusze bezpieczne:
Głównym celem tego funduszu jest stabilny wzrost jednostki uczestnictwa. Służy do ochrony powierzonego kapitału przed inflacją umożliwiając osiągany zysk większy niż lokaty bankowej. Kapitał inwestowany jest w dłużne papiery wartościowe Skarbu Państwa, których wypłacalność nie budzi zastrzeżeń, Tak ostrożne podejście do inwestowania sprawia, iż nie należy spodziewać się tak dużych zysków jak w przypadku instrumentów bardziej agresywnych. Ochrona wartości pieniądza i unikanie ryzyka sprawia, iż fundusz ten jest odporny na gwałtowne zmiany kursów na rynkach akcji.
Fundusze Gwarantowane:
W zależności od koniunktury istnieje możliwość inwestowania w 100% w fundusze akcyjne lub w fundusze papierów dłużnych. Dzięki konkretnie określonemu horyzontowi działania funduszu, doradcy inwestycyjni mogą odpowiednio ustawiać strategię inwestycyjną funduszu w zależności od roku trwania inwestycji i sytuacji na rynku, tzn. w pierwszych latach mogą inwestować agresywnie w oparciu o fundusze akcyjne by wypracować jak największą cenę jednostki o jednocześnie podnieść poziom gwarancji a w miarę upływu czasu zwiększać udział funduszy dłużnych. W okresie, kiedy można spodziewać się najwyższych wzrostów na rynkach akcji, zarządzający może czasowo podnosić zaangażowanie w fundusze akcyjne. Nie oznacza to jednak wzrostu ryzyka, gdyż wartość jednostki uczestnictwa jest ustalona na poziomie gwarantowanym na dzień zamknięcia funduszu.
|